Helyismereti tevékenység a dabasi Halász Boldizsár Városi Könyvtárban
A helyismereti információk és a helyismereti, helytörténeti irodalom iránti igények igen széleskörűek és sokrétűek. Jelentős részét képezik a könyvtárral szemben támasztott tájékoztatási, tájékozódási követelményeknek.
A dabasi helyismereti kutatómunka gyökerei az l970-es évekre nyúlnak vissza. A kutatás kezdetben a volt járás területéről származó, írásos és képi emlékekre korlátozódott. A községi helytörténeti kiállítóterem létrejöttével azonban a gyűjtőmunka kiegészült a tárgyi emlékek felkutatásával is. Sajnálatos módon, a kiállítóterem rövid időn belül felszámolásra ítéltetett. A gyűjtési feladatot az akkori lelkes honismereti kör vállalta föl. Nekik köszönhetjük, hogy létrejött a helyismereti gyűjteményünk alapja.
A helyi és környékbeli kutatások kiegészítésére az Országos Széchényi Könyvtárból, a Pest Megyei Könyvtárból, valamint a Pest Megyei Levéltárból vásároltunk másolatokat, ezen felül pedig antikvár beszerzéssel, sajtófigyeléssel és ajándékozásból származó adományokkal bővítettük gyűjteményünket.
A gyűjtemény alakításánál meghatározó jellegűek a helyi sajátosságok, hagyományok. Elsődleges cél, hogy helytörténeti állományunkkal könyvtárhasználóink számára hozzáférhetővé tegyük a várossal és – részben – a környékével foglalkozó, történelmi múltját érintő és napjaink eseményeit dokumentáló műveket.
Tartalmi szempontból gyűjtjük a helyi vonatkozású dokumentumokat és a helyi szerzők műveit.
Formai szempontból főleg könyvek, újságok, térképek, aprónyomtatványok, fotók, kéziratok, ezen belül szakdolgozatok, visszaemlékezések, önkormányzati testületi ülések dokumentumai és újságkivágatok jönnek számításba.